Inte Viktor.....än.
Men det är snart på G. Väldigt snart.
Han kan åla sig in under stolar av misstag.
Han vet dock inte hur han gör egentligen och kan inte upprepa ålandena fram emot saker han vill ha. Då muttras det istället.
Lilla sötnöt.
Som förberedelse inför krypandet så har vi köpt ny tv-möbel. En med dörrar. Tror det kan vara bra.
Nästa steg är väl klaffar på sopskåpet...
Förstå hypen!
Viktor har fått sin första tand att titta upp ur tandköttet!!
Den är vass.
Han bet mig.
Men fatta! Han har en tand!
Förkyld igen!
Ja, alltså Viktor, inte jag!
Det resulterar i ganska orolig nattsömn och gansa hängig kotte dagtid.
På grund av lite sömn på natten är ven mamman lite hängig dagtid.
Idag har han dock fått testa turkisk youghurt med Äpple. Tips från Sara och Isac. Det tyckte Viktor var smaskens. Kanske gott med lite kallt mot den, förhoppningsvis, snart uppkommande tanden.
Nej, nu blir det popcorn och TV.
Tjipp!
Vi brukar försöka gå till öppna förskolan en gång i veckan. Skönt att komma ut och träffa andra mammor tycker jag. Viktor tycker det är så roligt där så han inte vet vilket barn han skall klappa först!
Idag under sångstunden fick han även testa det där med maraccas. Klappa takten. Han är grym! Jag är förståss inte förvånad ![]()
Det är verkligen roligt med saker som låter! En av julklapparna som han fick i år av en av sina fyra fastrar spelar en rolig meodi....tycker Viktor. "Väääldig fin sång detta morsan! Vill du höra igen? Okej! Let´s rock!"
Kanske blir det en musiker av mammas lilla skorpa?
Det skall böjas i tid...
- GRÖT och majskrokar!
- Den gröna grodan.
- Klappa på andra små barn.
- Dra mamma i halsbandet/Håret/Schalen/Kläderna.
- Döda tidning
- Allt som har en skärm eller knappar. Fjärrisar, bärbara telefoner, bärbara datorn, datamöss, tangentbord. Sådana saker man itne får röra ![]()
-
Viktor lär sig nya saker varje vecka, Varje dag t.o.m.
Idag har han kommit på en sak som gör lite ont i mammaörat. Han slår sin bästa träleksak allt han ar i bordet. Det låter. Skitkul tycker palten.
Nu byter vi leksak tycker mamman.
Något annat han kan från och med idag är att äta blodpudding. Gott!
Ej heller här är mamman speciellt förtjust.
I morgon tänkte vi träna på att åka skridskor.
Mitt kompetenta barn var det väl någon som sa någonstans i en kursbok?
Min make bakar surdegsbröd.
Nåja, först gjorde han en surdeg i fem dagar SEN kunde han börja baka bröd. Inga hastbullar här inte.
Just nu ligger han på soffan och väntar på att första limporna skall jäsa klart.
Spänningen stiger
Nåde den som tjuvkikar under bakduken ![]()
Det är helt enkelt lättare att träna om man är två.
Idag gick det väldigt lätt. 4 kilometer bara sa tjoff!
Nu är vi verkligen på G
Tjejmilen under en timme är målet.
Tack Anna!
Idag har en idrottskvinnas bragd fått mig att gråta. Jojo.
Eller egentligen var det hennes farfar som fick mig att gråta men vadtusan!
Sjukt bra gjort.
Mer guld till Sverige!
U P D A T E!
Jaha! Vad var det jag sa. Ferry! Tacksåmycket!
Vi firar inte Alla hjärtans dag egentligen här hemma. Men i går bestämde vi oss iallafall för att laga en trerätters middag.
Konceptet var:
Förrätt: Laxrullar med Citron.
Huvudrätt: Helstekt biff med ingefärssky och potatis
Efterrätt: Jordgubbar i Limesockerlag med kanelglass och Mandelbiscotti.
Hur det blev?
Inte direkt bra.
LAxrullarna var smärtfria, de smakade gott.
Sedan skulle jag laga köttet. Det visade sig då att vi i vår iver om att köpa närproducerat, ekoloiskt kött helt tappat bort att ta kött i disken. Joel fick akutåka till närmsta ICA. Det blev ganska oekologisk sjömansbiff som efter vår behandling var så seg så....ja. Seg.
Potatisen var god.
Skyn då? Mja. Inte direkt min kopp te. Smakade för mycket vin
och för lite "sås".
Sa jag att potatisen var god.
Efterrätten då?
Jani, Kanelglassen var god för den smakade som morotskaka. Jordgubbarna i lagen vargalet söta men naturligtvis goda. Så var det det där med mandelbiscottin. Vi stod vid hyllan med finskorpor och så sa jag där, där är de. Joel tog en påse och vi kom hem med chokladbiscotti. Gott, men inte direkt mandel.
Nåväl, vi får iallafall något att prata om de nästkommande alla hjärtansdagarna.
Man skall aldig göra sig till.
Om vi hade trevligt?
Ja, det har vi för det mesta. Herr och Fru Sundberg!
Vi har ju varit sjuka här hemma och Joel har varit hemma från jobbet, jobbat hemma. ![]()
Detta har resulterat i en del "pappatid" för lillskorpan. Bra tycker jag eftersom jag vill att pappa skall vara lika accepterad som mamma i diverse situationer. Gärna alla situationer...
Pappan i den här familjen är naturligtvis lika med den roligaste av päronen. Viktor skrattar högt åt hissningar, magpruttar och diverse andra påhitt.
Som mamma blir man varm i hjärtat varje gång det kommer ett leende eller ett skratt men de skratten som Joel framkallar känns extra mycket. Jag blir extra varm.
Förstår ni?
Hm.
Ville liksom bara få ut det i världen....
Vi snorar oss igenom dagarna här hemma.
Lillpalten har varit på sexmånaderskontroll och fått med beröm godkänt. Han har även kollat sina höfter och även der blev vi hemskickade med stora A. Skönt.
I övrigt så har han lärt sig att sitta upprätt mitt på golvet. Men man får vara med! Jisses, trillar han så är det inte bara ett vanligt duns utan han kastar sig bakåt, åt sidan eller in i närmsta bordsben. Aj! Mamman får ha koll helt enkelt men hon kan iallafall numera sitta framför och leka med sakerna och se ansiktsuttrycken vilket känns roligt som tusan. Vi leker tillsammans!
En kortblog a´la C i sin rensate konsistens. Detta känns ok. Såhär gör vi.
Man vill ju blogga flera gånger om dagen, det vill man ju!
Man vill ha tid för att vara perfekt mamma, ordningsam hustru och glad väninna samtidigt. Det vill man också.
Hur skall jag få ihop puzzlet?
Tror att det enda rätta är att inte lägga någon prestige i blogginlägg...Det är ju liksom inte någon tävling. Eller?
Nu har det hänt mycket på kort tid. Jisses, knappt att vi hinner med själva.
Som ni kanske förstått så har vi sedan december planerat ett hemligt bröllop i samband med Viktors dop. Vi genomförde det hela och det avlöpte smärtfritt. Alla våra vänner, som kunde, var där och det var en fantastisk dag.
Viktor skötte sig perfekt under dopet och alla blev överraskade.
I och med att vi gift oss så har jag bytt efternamn. Eftersom jag är av den traditionella sorten så tog jag Joels.
Så. Låt mig presentera: Frida Sundberg!
Det medförde en liten identitetskris och jag övar mig som bäst på min nya namnteckning
Nästas steg är väl att byta ID-kort och pass. Skall bli spännande...
Nu skall vi ha några veckor med lugn och ro och så lite bilåkande som möjligt.
Det lugna började med febertroll och halsont.men det repar sig nog till på lördag då vi skall grilla korv någonstans....någon som har tips på bra korvgrillningsställe?
Trevlig Februari på er!